- Csinálj egy fűtést nekem! - mondta valaki.
- Milyen fűtést csináljak?
- Hát olcsót!
- Na és mi legyen olcsó, a beruházás, vagy az üzemeltetés? - és elgondolkozott.
kis idő mulva azt mondta,
- Mindkettő!
- Ez csak azért nem lehetséges, mert egy alacsony hőmérsékletű közeggel működő falfűtés, vagy padlófűtés beruházási költsége sokkal magasabb, mint egy 90/70C°- os közegre méretezett radiátoros fűtésé.
A falfűtés teljesen más konfortot biztosít! De még a padlófűtéssel is jelentős energiamegtakarítás érhető el!
Egy neves szakemberek által publikált tanulmány nagyon sok szempontot megvizsgálva, egy nyugat-európai kutató intézetben, így értékelte a fűtési rendszereket.
Egyedi Kályhafűtés 8 pont,
Gázkonvektor 10 pont,
Radiátoros fűtés 40 pont
Szegélyfűtés 47-51 pont,
Padlófűtés 77-79 pont,
Falfűtés 135-137 pont
Ebből itt egyértelműen látszik, hogy a falfűtés minden más módot, messze megelőzött. A tunulmány részleteit ismerve én is csak megerősíthetem a kutató intézet megállapításait.
Első lépésként szigeteljük le a házunk külső falait! (15-25 cm-es hőszigetelés, 2020-ban már ez lesz az előírás)
Második lépés, Szereltessük át a meglévő vastagcsöves gravitácíós fűtésünket. Az egyre dráguló energia miatt ez úgyis létkérdéssé válik!
Építtessünk be Energia tárolót (Puffer tároló, friss HMV modullal) és erre kapcsoljuk a különböző hőtermelő készülékeinket. (Vízteres Cserépkályha, vízteres kandalló, vegyes tűzelésű, fa elgázosító, gáz vagy más kazánokat, hőszivattyút, és a napkollektort is!)
Az energiatárolóból a melegvíz igényeinknek és a lakásunk energia szükségleteinek megfelelően vehetünk ki hőenergiát. A hőtermelés az általunk választott eszközzel, "kazánnal" bármikor történhet. Ez azt jelenti, hogy pl esténként, vagy amikor időnk van jól befűtünk és a jól hőszigetelt energia tárolónk eltárolja. Ha a lakásban van elhelyezve hőveszteség sincs, mert az is a lakást fűti!
Harmadik lépés: Ne csak gázkazánban gondolkodjunk, a hőszivattyúk is egyre nagyobb teret hódítanak, és gáz nélkül is működnek!
Vizsgáljuk meg adottságainkat, kérjük ki a helyszínen a szakember tanácsát, mi is lenne számunkra a legjobb megoldás.
Lakásfelújításkor a fűtést is érdemes részben, vagy egészben falfűtésre, esetleg padlófűtésre cserélni.
Ha a hőszivattyú helyett mégis a gázkazán mellett döntünk, válasszunk Kondenzációs gázkazánt.
A Napkollektorokról se feledkezzünk meg, mert komoly megtakarítást érhetünk el velük. a melegvízen 70% körüli a megtakarítás, de az alacsony hőmérsékletű falfűtésünkbe is jelentősen (15-20%ban) besegíthet!
Ha hőtermelőként hőszivattyút választunk, az a levegős hőszivattyú legyen. Hogy míért is?
-Azért, mert a legkevesebb a beruházási költsége, nem kell talajszondákat fúrni és a legegyszerűbb a működése, nem kell vizet szivattyúzni, nem iszaposodik el, nincs korróziós probléma, stb...
Az energiát a levegőből veszi el, ami korlátlanúl a rendelkezésünkre áll bárhol is lakunk!
(Folytatjuk)